Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozor na med z dovozu

25. 1. 2008

Vědci z Francie a Německa zjistili, že celosvětová ekonomická hodnota opylovacích služeb zajišťovaných hmyzími opylovateli, hlavně včelami, byla €153 miliard v roce 2005 u hlavních plodin, které zásobují potravinami svět. Toto číslo činí 9.5% celkové hodnoty světové zemědělské produkce potravin. Studie také zjistila že zmizení opylovatelů by se projevilo ve ztrátě nadhodnoty u spotřebitelů odhadem mezi €190 až €310 miliard. Výsledky studie o ekonomické hodnotě zranitelnosti světového zemědělství v konfrontaci s úbytkem opylovatelů jsou publikovány v časopisu "ECOLOGICAL ECONOMICS".

Pozor na med z dovozu, varují potravinářští inspektoři. Asi dvě třetiny importovaného medu v českých obchodech obsahují nepovolené látky. Státní zemědělská a potravinářská inspekce zkoumala med v prvním pololetí tohoto roku. Z 44 testovaných vzorků jich 26 nevyhovovalo českým předpisům.
Problémy se týkají především medu z dovozu. Při „Akci Med“, kterou spustila veterinární správa, se zjistilo, že většina tohoto medu obsahuje zakázané příměsi nebo stopové zbytky antibiotik. Ty při častém užívání ohrožují imunitu člověka. Desítky tun zahraničního medu se tak buďto vrátí výrobcům, nebo zlikvidují.

Česko má pro výrobu medu v porovnání s jinými zeměmi mnohem přísnější normy. Odborníci proto doporučují, aby zákazníci kupovali výhradně český med přímo od zkušených včelařů.

(publikováno www.lidovky.cz)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář